Mit érdemes tudni az utólagos homlokzati hőszigetelés eljárásról?
A házak hőszigetelése folyamatosan aktuális szolgáltatás. Érthető módon mindenki szeretne környezetbarát és energiahatékony házban illetve lakásban lakni, ezáltal hozzájárulva a pénztárca barát rezsiszámlához, valamint a környezet megóvásához. Mostanában még inkább előtérbe került a külső szigetelés témája az európai energiaválság és az egekbe szökő energia árak miatt.
Megtérülési kalkuláció
A hőszigetelés minden esetben egy komplex állapotfelméréssel és megtérülési kalkulációval kezdődik. Ennek két oka van. Egyrészt nem mindegy, hogy milyen a ház jelenlegi szigetelési hatásfoka és a fűtésszámla. Ezekkel kell összehasonlítani a korszerűsítéssel elérhető költségcsökkentést és a beruházás mértékét, amely alapján meghatározható, hogy érdemes-e belevágni a hőszigetelési beruházásba.
Komplex állapotfelmérés
Másrészt előfordul, hogy valójában nem is a falak rossz hőszigetelési hatásfoka az igazi probléma, ami miatt magas a fűtésszámla, hanem a padozat, a tető vagy a nyílászárók hiányosságai. Emiatt kell a teljes lakást vizsgálni, komplex szemléletben, hogy a valódi problémát kezeljük. Ezért minden szolgáltatásunk egy állapotfelméréssel indul, amelynek 20.000 Forint a díja, amit sikeres megegyezés esetén beleszámítunk a munkadíjba. Cegléd és 30 kilométeres körzetében vállaljuk a megbízásokat.
Téglafal hőszigetelése
A téglafal a leggyakoribb faltípus, amivel találkozunk a hőszigetelési megrendelések között. A téglafal lehet égetett kerámia vagy Ytong, esetleg régebbről gázszilikát.
A téglafalak esetében általában grafitos polisztirol (hungarocell) hőszigetelést végzünk. Fontos tényező a vastagság: minimum 10 cm vastagságtól kezdődik ez a hőszigetelés típus, melynek jelentős haszna lesz a fűtési szezonban. Ennek magyarázata, hogy ugyanannyi segédanyagra van szükség (pl. ragasztó), illetve a munkadíj is válatozatlan. Viszont a 10 cm vastag hungarocell hőszigetelési hatásfoka kétszer annyi, mint az 5 cm vastagságúnak, és maga az EPS anyagköltsége 10-20 százalékkal több csak.
A szigetelő munkafolyamat lépései:
- lábazat indító sín
- polisztirol lemezek ragasztása és felrakása
- Dübelezés
- háló felhelyezése
- élvédőzés
- nemes vakolat felvitele
Téglafalhoz használt hőszigetelő anyagok
Grafitos polisztirol, EPS, hungarocell
A megfelelő hőszigetelő anyag kiválasztása fontos lépés, ami egyrészt a homlokzati fal típusa másrészt az ár függvénye. A legolcsóbb, és a lakosság körében leggyakrabban választott anyag az utólagos hőszigetelés munkálatokhoz az expandált polisztirol vagy EPS lemeznek (közismert nevén hungarocell). Csak olyan helyre építhető be ami vízmentes, tehát talajba nem, így lábazati hőszigetelésre nem alkalmas.
Kőzetgyapot
A gyapot (kőzet-, ásványi-, vagy üveggyapot) széles körben elterjedt homlokzati hőszigetelő anyag. Általában tetőtereknél alkalmazzák a szarufák közötti hézagok kitöltésére, de létezik belőle lépésálló, kemény táblás kivitel is. Ezt használhatjuk homlokzati szigetelésre is. A kőzetgyapot kiváló tűzálló anyag, ezért emeletes épület vagy társas házak szigetelése esetén kifejezetten ajánlott. Száz százalékban újrahasznosítható anyag. Közel ugyanakkora hőszigetelő képességgel rendelkezik, mint a polisztirol, viszont maga az anyag is drágább, mint a polisztirol, illetve a kőzetgyapot szigetelés, mint technológiai kivitelezés is. Tűzvédelmi és környezetvédelmi szempontból azonban előnyösebb, mint a polisztirol.
XPS, extrudált polisztirol
Lábazatra, és földben történő szigetelés esetén extrudált polisztirol hőszigetelő anyaggal dolgozunk (XPS lemez).
Vályogfal hőszigetelése
Magyarországon jelentős mennyiségű, nagyjából egy millió vályogból készült családi ház van. A vályogházak hőszigetelése leginkább kőzetgyapottal történik, viszont nemrégiben elérhetővé vált egy új technológia is, a légáteresztő hungarocell.
Lélegző anyag
Az EPS lemezekkel (hungarocellel) való hőszigetelés a vályogházak esetén azért problémás, mert a vályog egy természetes, lélegző anyag. Amikor belülről felveszi a párát és kifelé fontos, hogy ki tudja azt engedni a házban keletkező párát. Fordított esetben pedig, ha belül alacsony a páratartalom, akkor kívülről fel tudja venni a párát, ami végigmegy a vályog szerkezeten és belül ki tudja „lehelni”.
Természetes anyagok párosítása
Ezért ha kívülről hungarocellel borítjuk, akkor ezzel „bezárjuk”, „becsomagoljuk” a vályogot. Emiatt a természetes gyapot javasolt, ami bár egy fokkal nehezebb folyamat, mint a hungarocell esetében, de figyelembe veszi a vályog tulajdonságait.
A munkafolyamat lépései:
- falszerkezet felmérése
- homlokzati kőzetgyapot lemezek felragasztása ragasztó tapasszal
- glettelés, hálózás
- lábazatra XPS lemezek* feltétele
- nemesvakolat felvitele
A nemesvakolat esetében fontos, hogy ha nem ásványi nemesvakolat kerül a szigetelésre (hanem például a manapság elterjedt műgyantás vakolat típus), akkor egy lélegző, pára áteresztő vakolat legyen az. Mivel hasonlóan a hungarocell vs. gyapot logika miatt ezúttal sem szeretnénk egy műanyaggal bezárni a falat.
Komplex felmérés
A rossz hőszigetelés ablakon kidobott pénz és elpocsékolt energia
Te vajon mennyit spórolnál vele?
Fektess be idén és fordítsd a megtakarított összeget szabadon másra jövőre! Ha te is feleslegesen fűtöd az utcát, az egyszerre káros a környezetre és a pénztárcádra is. Segítünk felmérni a helyzetet: kiszámoljuk, hogy mekkora befektetéssel nagyjából milyen rezsi számla megtakarítást érhetsz el, azaz megtérül-e a befektetés és milyen időtávon.
Hőszigetelő anyagok típusai, előnyök és hátrányok
Grafitos hőszigetelés, polisztirol hőszigetelés (EPS, hungarocell)
A hungarocell hőszigetelés két különböző fajtája létezik, a grafitos és a nem grafitos. A hagyományos polisztirol hatásfoka hozzávetőleg 20 százalékkal gyengébb, mint a grafitosé. A grafitos hőszigetelés hátránya, hogy meleg időjáráskor hajlamos a deformálódásra. További fontos szempont, hogy a polisztirol nagyon környezetszennyező. Nehezen bomlik le és nem hasznosítható újra.
Ásványi- vagy kőzetgyapot hőszigetelés
Előnyei: kiváló a hőszigetelő képessége, jó hangszigetelés, tartós, nedvességre nem érzékeny, tűzálló, kiváló légáteresztő képesség, természetes anyagból készül ezért környezetre és egészségre káros hatása nincs. Páraáteresztő képessége szinte a levegőével megegyező, ennek köszönhetően nem akadályozza a pára homlokzaton keresztül történő eltávozását, így csökkenti a penészedés kockázatát.
Extrudált polisztirol
Lábazatra, és földben történő szigetelés esetén extrudált polisztirol hőszigetelő anyaggal dolgozunk (XPS lemez). A hő ellenállása ennek a típusnak is 20%-al magasabb, mint a sima polisztirolnak, ezen kívül vízálló. Az ilyen szigetelés ára viszont nagyjából háromszor magasabb, de vízzel érintkező helyekre csak ilyet érdemes beépíteni.
Nézz szét ablak kínálatunkban
Nézz szét ajtó kínálatunkban
Speciális szigetelési területek
A padló utólagos hőszigetelése a legdrágább hőszigetelési eljárás, mivel a legtöbb esetben egy rendkívül bonyolult műveletről van szó, ami magában foglalja a meglévő padló fölverését, talaj kitermelést, rétegrendezést, stb. Nagyon ritka esetekben fordul csak elő, hogy a meglévő padlóra kerül a hőszigetelő réteg, majd az új aljzatbeton. Ennek oka, hogy ily módon megemelkedik a ház szintje.
A szigetelő munkafolyamat lépései:
- a meglévő padló fölverése
- a beton alatt lévő talaj kitermelése
- a talaj ismételt rétegrendezése
- szerelőbeton
- vízszigetelés
- hőszigetelés
- aljzatbeton
Családi házak beépített tetőtere esetén akár a szarufák közét is szükséges lehet hőszigetelni. Általában a szarufák közötti 15 cm-es hőszigetelésen felül még 10 centiméter, azaz összesen 25 centiméteres hőszigetelés javasolt.
Ha készen vagyunk a homlokzati hőszigeteléssel, a lábazatra is fontos figyelmet fordítani. Nemcsak régi házaknál, hanem új építésű, jól hőszigetelő, modern falazóblokkok esetében is szükséges a lábazat szigetelése.
A homlokzati szigetelés után lábazatszigetelés nélkül a fal és a lábazat csatlakozásánál a hőhíd is erőteljesebben fog jelentkezni. A csupasz betonfelület nagyon erős hőhidat jelent, s minél jobban hőszigetelt a fal, annál rosszabb lesz a lábazati részen a helyzet.
Számíthatunk a nedvesség lecsapódására, penészesedésre, ami akár a padlóburkolatot is roncsolhatja. Az EPS szigetelést nem lábazatra találták ki. A felverődő csapadék, fagyhatás, fokozott mechanikai igénybevétel miatt könnyen elvizesedhet, megsérülhet.
Az extrudált polisztirol hab lemez (XPS polisztirol) zárt cellaszerkezetű anyag, vízfelvétele gyakorlatilag nulla, így kiváló hőszigetelő képessége tartós nedvességhatás esetén sem romlik, kiváló mechanikai tulajdonságai sem változnak.
A zártcellás XPS polisztirol nedves felületeken is megtartja hőszigetelő képességét. Az XPS szigetelő lemezeket nagy nyomási terhelhetőség és a nedvességgel szembeni ellenállás jellemzi, ezért kitűnően alkalmasak pince-, és lábazat-szigetelésére. A vízszigetelést érő mechanikus károsodások ellen is védelmet nyújtanak.
A lábazati hőszigetelő rendszer kivitelezése hasonlóan történik, mint az EPS lapos eljárás.